Nowe rozwiązania technologiczne najlepiej sprawdzają się w spółkach oraz przedsiębiorstwach powstałych w wyniku fuzji i przejęć, a także w spółdzielniach
Warszawa, 5 października 2017 r. – Przemysł mleczarski wykorzystuje liczne i niezwykle złożone procesy produkcyjne. Oczekiwania klientów oraz koniunktura na rynku sprawiają, że wprowadzane są gruntowne zmiany, które mają na celu podniesienie poziomu jakości, jak również stabilności i bezpieczeństwa produktów, przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii i kosztów. Pojawienie się nowych technologii w dziedzinie nauk przyrodniczych, wprowadzanie zaawansowanych technologicznie materiałów, mikroelektroniki oraz nanotechnologii, zastosowanie zaawansowanej termodynamiki, inżynierii spożywczej oraz Internetu Rzeczy (IoT) sprawiło, że podczas testowania oraz inteligentnego zarządzania bezpieczeństwem żywności stosowane są coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania. Wszystko to stwarza graczom rynkowym wyjątkową szansę na wdrożenie nowych technologii związanych z bezpieczeństwem żywności.
W nowej analizie Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt.: „Przełomowe technologie umożliwiające poprawę bezpieczeństwa żywności w przemyśle mleczarskim”, (”Breakthrough Technologies Enable Food Safety in the Dairy Industry”)zidentyfikowano nowoczesne rozwiązania, dzięki którym sektor mleczarski będzie w stanie sprostać przyszłym oczekiwaniom, jak również technologie otwierające nowe możliwości współpracy z innymi branżami. W łańcuchu dostaw przemysłu mleczarskiego stosuje się działania kontrolne związane ze stanem środowiska, produkcją i zbiorami zbóż, wytwarzaniem pasz, hodowlą zwierząt i produkcją mleka, działalnością wytwórczą i przetwórczą, transportem i dystrybucją, handlem detalicznym oraz obsługą klienta.
Dodatkowe informacje dotyczące niniejszej analizy są dostępne pod adresem:klikając tutaj.
„Nowe technologie umożlwiające projektowanie inteligentnych rozwiązań oraz produktów najlepiej sprawdzają się w spółkach, przedsiębiorstwach powstałych w wyniku fuzji i przejęć, a także w spółdzielniach, które mogą dzięki nim zwiększać swoje udziały rynkowe” – zauważa Cecilia Van Cauwenberghe, analityk działu TechVision w firmie Frost & Sullivan. „Sukces zależy w dużej mierze od standaryzacji oraz zgodności z obowiązującymi wymogami. Dlatego też najlepsze praktyki w dziedzinie bezpieczeństwa żywności muszą być wdrażane już od samego początku całego procesu. Dotyczy to także implementacji technologii pozwalających na wykrywanie patogenów, alergenów, mykotoksyn, organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) oraz drożdży”.
Gracze rynkowi muszą wprowadzać innowacyjne produkty i rozwiązania w całym łańcuchu wartości branży mleczarskiej, aby:
- Zwiększyć skuteczność obróbki cieplnej oraz zminimalizować jej niekorzystny wpływ na produkty mlekopochodne lub też wykorzystać ultrawysokie ciśnienie bądź promieniowanie UV podczas termicznej obróbki mleka, by ograniczyć zmiany koloru oraz proces żelowania zarówno w fazie produkcyjnej, jak i podczas magazynowania.
- Zastosować technologie opracowane pierwotnie dla potrzeb sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego, pozwalające wykrywać patogeny, alergeny, mykotoksyny, GMO oraz inne mikroorganizmy i biomolekuły w każdym ogniwie łańcucha wartości.
- Zastosować mikro- oraz nanocząsteczki do śledzenia drogi towarów oraz poprawy jakości opakowań, jak również wykorzystać najnowsze osiągniecia w projektowaniu materiałów i stosowaniu trójwymiarowych obwodów elektronicznych.
„Zastosowanie nowoczesnych systemów i technologii może okazać się nie lada wyzwaniem dla wielu spółek ze względu na związane z tym początkowe koszty, złożoność procesu zarządzania oraz trudności ze zintegrowaniem wspomnianych technologii z różnymi procesami biznesowymi” – dodaje Van Cauwenberghe. „Mimo to firmy z branży mleczarskiej zaczynają wykorzystywać IoT oraz koncentrują się na kluczowych, najnowocześniejszych technologiach, by koncepcja sieciowego bezpieczeństwa powoli stawała się rzeczywistością”.
Breakthrough Technologies Enabling Food Safety in the Dairy Industry
D7A5_TV
O Frost & Sullivan:
Frost & Sullivan, globalna firma doradcza, świadczy usługi Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw, współpracując z klientami w celu osiągnięcia ich najlepszej pozycji rynkowej pod względem rozwoju, innowacyjności oraz zarządzania. Program firmy – Growth Partnership Service – dostarcza rzetelnych badań rynkowych i modeli najlepszych praktyk, aby wspomóc generowanie, ewaluację i wdrożenie skutecznych strategii rozwoju. Frost & Sullivan ma 50-letnie doświadczenie we współpracy z firmami z listy Global 1000, przedsiębiorstwami rozwijającymi się oraz społecznościami inwestorskimi. Posiada 40 biur działających na 6 kontynentach. Więcej informacji na temat oferowanego przez Frost & Sullivan Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw pod adresem: http://www.frost.com/
Kontakt:
Edyta Dębowska
Corporate Communications – Europe
Tel.: +48 22 481 62 03
E: edyta.debowska@frost.com